Keşke Dergisi 12. Sayı

Keşke 12 Ön Sayfa 06 Keşke 12 Arka Sayfa 06

12. sayısına ulaşan Keşke Dergisi Temmuz-Ağustos dönemine ait yeni sayısı ile okuyucularının karşısına çıktı. Sadık Yalsızuçanlar ile gerçekleştirilen söyleşi, ön kapakta Alperen Köseoğlu’nun çizimiyle birlikte derginin vitrinini süslüyor. Dergi Hasan Ziya’nın Baston Şekeri adlı şiiri ile okuyucuya merhaba derken, M. Fatih Cinoğlu, Derviş Zaim’in 20 sene sonra İthaki yayınlarından yeniden basılan ve 1992 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü alan Ares Harikalar Diyarında kitabının tanıtımı ile okuyucuları uğurluyor.

Cihan Deniz derginin tozlu satırlar köşesinde eserleriyle birlikte Yusuf Atılgan’ı okuyucuya anlatıyor. Serap Aslı Araklı, Aziz Kemal Hızıroğlu, Engin Hamamcı, A. Nur Mergen ve Bahadır Durmuş’un aşina olduğumuz dizelerinin yanı sıra, Temmuz-Ağustos sayısında Ergen Ruhlar İlmihali kitabının yazarı Mim Kara başta olmak üzere Safa Baysal, Ali Saldıran, Cengizhan Genç ve Tibet Candan gibi yeni isimler okuyucuya şiir ziyafeti sunuyor.

Ahmet Uygur, Zülfü Livaneli’nin romanı Kardeşimin Hikâyesi’ne ilişkin bir eleştiri yazısı kaleme alıyor. Emin Hekimoğlu, ismi Beyazıt Kütüphanesi ile özdeşleşmiş olan İsmail Saib Efendi’yi kısaca bizlere tanıtırken, Nurullah Deveci kaleme aldığı Üslub’a Dair -I- başlıklı yazısıyla yeni bir yazı dizisinin haberini okuyucuya müjdeliyor. Hakan Yerlikaya, Dile Yabancı Dil başlıklı yazısını her zamanki gibi ‘geçmiş duası’ ile noktalarken, Cihan Deniz bir şairin yaşamından kısa bir kesiti Düşünce adlı yazısı ile okuyucuya öykülüyor. Hakan Hüseyin Gül’ün Soğan başlıklı kısa yazısı da dergideki diğer düz yazılardan.

Her zamanki gibi derginin arka kapağında yer alan Alperen Köseoğlu’nun harika çizgisine bu sayıda Mehmed Hamid’in dizeleri eşlik ediyor.