Keşke Dergisi 27. Sayı

 

2018 yılının ilk sayısıyla Keşke Dergisi bu hafta içinden itibaren raflarda yerini alıyor. Ocak-Şubat dönemine ait 27. sayı Oğuzhan Gülcemal’in ‘Zeytin Büyüyor’ ve İbrahim Tığ’ın ‘Soymayın’ şiirleri ile açılıyor.

27. sayı okuyuculara tam bir öykü ziyafeti vadediyor. Cihan Deniz’in ‘Uyuyamayan’, Emel Çalışkan’ın ‘Miya’, M. Fatih Cinoğlu’nun ‘Emine’nin Tuhaf Hikâyesi’, A. Nur Mergen’in ‘Bize Ait Olmayan’, Öznur Babur’un ‘İki Kişilik Bir Ömür’, Uğur Akkaş’ın ’03:43’, Zeynep Sarıfakıoğlu’nın ‘Hissiz’ ve Hakan Hüseyin Gül’ün ‘Başkasına Ait Olan, Benim Hikâyem!’ başlıklı öyküleri derginin Ocak-Şubat sayısında yer alan öyküler.

Ömer F. Karabey ‘Sayısız’ ve Meryem Genel ‘İskarpin’ başlıklı şiirleriyle dergide ilk defa yer alırken, onlara derginin usta şairlerinden Hasan Ziya ‘Yırtık Yürek’ ve Münir Ersan Tuna ‘Günaydın’ başlıklı şiirleriyle eşlik ediyor.

Okuyuculardan gelen 200 kelimelik kısa yazıların yayınlandığı ‘Çok Kısa’ köşesinde Serkan Yıldırım, Pınar Vardar ve Ünzile Gökkurt’un kısa öykü ve denemeleri yer alıyor. Pencere köşesindeyse Asım Bezirci’nin ‘Şiiri Anlatmak’ başlıklı yazısı var. Bezirci yazısında, Edip Cansever’in Yeditepe dergisinde yayınlanan ‘Şiiri Açıklamak’ başlıklı denemesi üzerine düşüncelerini yine Yeditepe dergisi sayfalarında kaleme almış.

Emin Hekimoğlu’nun ‘Diyarbakır İzlenimleri ve Ahmed Arif Müze Edebiyat Kütüphanesi’ başlıklı yazısı, okuyucuları Diyarbakır’ın sokaklarına götürüp onlara Ahmed Arif Müze Edebiyat Kütüphanesi’ni gezdirirken, diğer yandan kütüphanecilik ve kütüphane görevlileri ile ilgili yazarın mukayeselerini, tespitlerini ve düşüncelerini yansıtıyor.

Derginin ön kapağında Alperen Köseoğlu’nun imzası yer alırken, arka kapakta Züleyha Öztürk’ün çizimine Engin Hamamcı’nın dizeleri eşlik ediyor.