Keşke Dergisi 6. sayı

Sayı 6 Ön Kapak İnternet-SitesiSayı 6 Arka Kapak İnternet-Sitesi

 

Eylül 2013'te yayın hayatına başlayan yarı amatör dergi Keşke’nin 6. sayısı raflarda yerini aldı. Dergiyi çıkaran ekip, profesyonelliğin gerekliliklerini amatör bir heyecan ve fedakârlıkla yerine getirirken her geçen gün kendini geliştiriyor. Önceki sayılarda öne çıkan Cemal Şakar ve Kurtuluş Kayalı söyleşilerinin ardından, bu sayıda vitrinde Sezai Karakoç dosyası yer alıyor.

Dosya kapsamında Ahmed Münib, Sezai Karakoç’a Bir Ziyaret ya da Bir Ziyaretten Kalanlar başlıklı yazısında, Üstad Karakoç’a yaptığı ziyaretin ardından konuşulanları ve izlenimlerini anlatıyor. Üstadla hasbihalin bereketi, sohbetin derinliği ve yazarın gözlemlerinden hissediliyor. Tozlu Satırlar köşesinde Eşref Berrak, Sezai Karakoç’u Üstad’ın aykırılığını ve kararlılığını merkeze alarak anlatıyor. Serhat Yusuf Koşal Kapalı Çarşı ve İçimizdeki Açık Çarşı başlıklı yazısında, Karakoç’un Kapalı Çarşı şiirini kapalı çarşı metaforuna odaklanarak güncel bir perspektifle tahlil ediyor.

Sezai Karakoç dosyasının yanında bu sayıda 2013 Yılı Yaşar Nabi Nayır Gençlik Şiir Ödülü’nü alan Serap Aslı Araklı’nın Zaman ve Ân şiiri, Emrah Balcı’nın Gel, Oğuzhan Gülcemal’in Senli Geçmiş Zaman, Damla Yazar’ın Dünya İçinde II, Engin Hamamcı’nın Küskün İkindiler, Serhat Uzman’ın Uykusuz Düşler ve derginin editörlüğünü de yapan Münir Ersan Tuna’nın Tahassür şiirleri yer alıyor. Nurullah Deveci, Şair ve Aşığın Hissiyatına Dair başlıklı yazı dizisine Münir Nurettin Selçuk ve Yahya Kemal Beyatlı örneklerini ele alarak devam ediyor. A. Nur Mergen’in Sandalye’si ve Elif Sude’nin masalsı bir anlatımla kaleme aldığı Arafta Yanan Mum’u 6. sayıda alan öyküler.

Sezai Karakoç dosyası ve diğer yazıların yanında başta kapakta yer alan Sezai Karakoç portresi olmak üzere Alperen Köseoğlu’nun çizimleri dergiyi görsel açıdan zenginleştiriyor.