Keşke Dergisi 1. Sayı

Sayı 1 Ön Kapak İnternet-SitesiSayı 1 Arka Kapak İnternet-Sitesi

Editörün Notu

Farz edelim ki, bu dergi soğuk bir kış gününde posta kutunuza düşen sıcak bir mektup. Bizler de alıcıları henüz meçhul olduğu halde, içimize her düştüğünde mektup yazmaktan usanmayanlarız.

Giriş katında varlığını bildiğimizden beri kilitli duran o posta kutusunun anahtarını gelin hep beraber aramaya başlayalım. Faturalar ve renkli broşürlerin arasında boğulmak olmasın artık. Ya da kredi kartı borcumuzu ödemeyi unuttuğumuz için çöpe gitmesin ağaçlar. Güzel cümleler okumak, tebessüm dolu satırlar yazmak için kesilsinler sadece.

“Keşke” üzülebilseydik mektupsuz kalmaya; eve dönmeden telefonumuzun şarjının bitmesine üzüldüğümüz kadar. Oysa mektupsuz kalmanın ne kadar vahim bir durum olduğunu sezdirmiyor muydu mısralarında şair bizlere, “hiçbir gün hiçbir postacı kapımı çalmasa” diyerek. Yani dediğimiz o ki harcamak olmasın hep, biriktirelim biraz da…

Ezcümle, biz posta kutumuz boş kalmasın isteyenlerdeniz. Mektup arkadaşı olmanın aynı zamanda gönül arkadaşı olmak anlamına geldiğini bilmekteyiz. Ve hepsinden öte, doğum gününde bir mektup açacağı ya da el yapımı bir kitap ayracı aldığına sevinenler kadar sevinebilmek istiyoruz hepimiz.

Ayrılık gibi zor gelir hep, o yüzden son cümleyi Yıldızlı Atlas söylesin:

“Ben sana yazılan bir mektup olsaydım, sana ne söyleyeceğimi, neler anlatacağımı yine bilemez, sözün tam burasında biterdim.”